www.sumaster.com.ua

Страничка пчеловода Хижи Василия Дмитриевича
Назад Публикации Фотоальбом

 

 8) Бджолине обніжжя

Іще за декілька тисячоліть до народження Христа і майже до наших днів медоносні бджоли були відомі людям тільки завдяки медові та воскові. Але років 30-40 тому пасічники відкрили новий природний концентрат полівітамінів — квітковий пилок, що збирається робочими бджолами і використовується ними для відгодівлі бджолиного розплоду. Дещо пізніше пасічники назвали новий продукт бджільництва бджолиним обніжжям, яке все ширше використовується людиною як засіб харчування та лікування.

Квітковий пилок — це чоловічі статеві клітини квіток рослин, що запилюються комахами. Це ті пилкові зерна, якими робочі бджоли за допомогою складного пристосування наповнюють спеціальні кошики на задніх ніжках, склеюючи їх секретом особливих залоз та нектаром.

Бджоли збирають пилок з великою швидкістю, і найуважніший спостерігач не може вслідкувати за цими блискавичними діями, хіба що тільки за тим, як збільшуються розміри обніжок.

Дослідженнями встановлено, що середня вага обох обніжок, які бджола збирає за один політ, становить всього 15 мг. При хороших природних умовах одна збирачка за світловий день може виконати 40-50 вильотів і принести в гніздо близько 750 мг квіткового пилку. Ці цифри наведено тільки для загального уявлення щодо титанічної праці бджіл по збору  так званого білкового корму, якого протягом року одна родина споживає в середньому 27-32 кг.

Білковий набір бджолиного обніжжя (26%) має 22 амінокислоти, які необхідні для людського організму. Вважається, що в 100 гр. обніжжя є стільки незамінних амінокислот, як у 400 гр. яловичини. 2 чайні ложки пилку (15 гр.) забезпечують добову потребу людини в амінокислотах.

Бджолине обніжжя дуже багате на вітаміни групи Б, а вітаміну А в ньому в 20 разів більше, ніжу моркві. А такої біологічно активної речовини, як рутин, що зміцнює стінки кровоносних судин та капілярів, немає ніде більше, як у гречаному пилку.

До складу обніжжя входять також жири та вуглеводи, ферменти, мікроелементи і багато інших біологічно-активних речовин. Таким чином, харчова цінність та біологічна активність квіткового пилку стали основою для застосування його як лікарської речовини.

Дехто із читачів уже давно оцінив різносторонню, позитивну дію на свій організм цього дорогоцінного Божого дару.

В багатьох із нас з початком цвітіння злакових, хвойних та інших культур пилок, який розноситься вітром, викликає алергійні захворювання. З певністю зауважимо, що квітковий пилок, зібраний бджолами, при формуванні обніжжя змочується слиною та нектаром і цим нейтралізуються алергени, що містяться в ньому.

Якихось серйозних протипоказань при вживанні квіткового пилку немає. Але французькі медики та дієтологи попереджають жінок, які бажають зберегти худорляву фігуру, про можливість накопичення в організмі жирових відкладень при вживанні цього продукту.

Французький лікар Ален Кайяс рекомендує дорослим щоденно вживати по 20 грамів бджолиного обніжжя за один раз до сніданку протягом місяця (2-3 курси на рік з перервою 10-12 днів). До речі, повна чайна ложка вміщує 8 гр. сухого обніжжя, десертна - 15, а столова — 24 грами.

Отже квітковий пилок —це чудодійний продукт, який може принести людям, якщо і не повне позбавлення від хвороб, — то, напевне, полегшення.

В яких же випадках лікарі рекомендують застосовувати квіткове обніжжя? Його вживання корисне при анемії (як у дорослих, так і в дітей), для зміцнення кровоносних судин і капілярів та попередження мозкових крововиливів, простатах та запобіганні аденоми простати. Воно нормалізує діяльність шлунку та кишок, тонізує організм, особливо при чоловічій слабкості, підтримує тонус  шкіри та підсилює її регенерацію.

Пасічники знають, що робочі бджоли квітковий пилок складають у комірки стільників, заливаючи зверху медом. Після такого консервування білкових запасів бджоли одержують пергу, яка по ефективності лікування в З рази краща у порівнянні з вихідним продуктом — квітковим пилком.

Хочеться нагадати, що вперше в Україні почав збирати квітковий пилок у товарних кількостях Петро Олексійович Губа, науковий працівник Української дослідної станції бджільництва, перший директор найбільшого в нашій країні бджолооб'єднання, пасічник з 50-річним стажем. Це він першим завіз в Україну і вдосконалив пилкозбирачі, за допомогою яких пасічник бджолооб'єднання Іван Іванович Міщенко зумів зібрати по 9,9 кг пилку від кожної із ста бджолиних сімей, встановивши таким чином рекорд у колишньому Союзі. Зараз Петро Олексійович, учасник світових Конгресів по бджільництву, працює з бджолами на невеликій приватній пасіці.

Написать письмо

Назад

Адрес:           37300    Украина,    Полтавская обл,   

_                                   г. Гадяч,  _ ул.Тельмана, 27, кв.17

Телефоны: ___дом.__ 8 -05354 - 2 - 04 - 68,__

_____________ моб.__8 - 099 - 276 - 43 - 78

www.sumaster.com.ua

<< В пчеловодство >>