www.sumaster.com.ua

Страничка пчеловода Хижи Василия Дмитриевича
Назад Публикации Фотоальбом

 

7) Прополіс або бджолиний клей

 Прополіс або бджолиний клей, що збирається робочими бджолами, є природним натуральним продуктом з іще не виявленим до кінця хімічним складом. У зв'язку зі значною біологічною активністю цього продукту, головним чином антимікробною, він все ширше використовується в сучасній медицині та ветеринарії.

Цілющі властивості прополісу були відомі людям з давніх часів. Особливо добре були з ним ознайомлені в древньому Єгипті, де за декілька тисячоліть до н.е. він був  добре відомий жерцям, у чиїх руках була сконцентрована медична наука .

Про те, що з прополісом були знайомі греки, красномовно говорить сама грецька назва цього продукту. Відомий грецький філософ Аристотель, бажаючи швидше вивчити життя бджіл, зробив прозорим їх помешкання, але бджоли не захотіли дарувати своїх «родинних секретів» та замазали внутрішню стінку прополісом. У часи Аристотеля його називали «сльозами дерев».

А Вергілій, вивчивши життя медоносних бджіл, повідомив у свій час, що прополіс використовується бджолами для побудови загород біля льотка і вартість його значно вища вартості меду.

Дослідниками доведено, що скрипки, виготовлені великим Страдиварі, мають виключні звукові якості завдяки лакові, виготовленому на основі розчину прополісу в спирті.

В теперішній час існує дві версії походження прополісу. Одна із них стверджує, що бджоли збирають прополіс із виділень бруньок деяких хвойних, а в основному листяних дерев. Інша пояснює створення прополісу із пилкових зерен бджолиного обніжжя.

Але, якби там не було, у виготовленні прополісу бере участь медоносна бджола. Вона збагачує рослинний продукт виділеними її залозами флаволоїдними речовинами, які не існують у природі у вільному стані.

Кількість прополісу у вулику залежить від різних умов, але основним тут є порода бджіл. Крім того за довгі роки спілкування з бджолами авторами помічено, що чим більше в гнізді розплоду та інтенсивніший медозбір у природі, тим значніше прополісують бджоли стінки вулика, щілини між покрівцями та плечиками рамок. Бувають навіть патьоки розплавленого прополісу.

Дуже сильно прополісують бджоли свої гнізда для  захисту  від гнильцевих та ін. хвороб під час зимівлі.

Заготовлений прополіс — це тверда речовина, в більшості своїй — світло - коричнева чи бура з зеленим відтінком. На смак — гірка. Добре розчиняється в спирті. Складається з бальзамових смол, воску, ефірних масел, пилкових зерен, вітамінів, значної кількості мікроелементів, полі фенолів та ін. Сучасна медицина використовує такі фармакологічні властивості прополісу як бактерицидні, проти токсичні, протизапальні та ін. Перш за все в хірургії, дерматології, стоматологи, гінекології та ін. На практиці та з дослідницькою метою прополіс використовують переважно у формі екстрактів, мазей, паст, емульсії та пластирів.

Авіцена, в свій час, розрізняв два види бджолиного воску — чистий та чорний. Зрозуміло, що «чорний віск» є прополіс, який, за повідомленнями Великого лікаря, має властивості легко очищати рани, сильно пом'якшуючи їх.

В останній час значно зросло застосування прополісу в дерматології для лікування хронічних нейродермітів, дерматозів, гострої мікробної та хронічної екзем, шкірних грибкових захворювань.

Біологічно активні речовини прополісу посилюють процеси регенерації та підвищують імунітет організму. Спостереження науковців показують, що мікроорганізми до прополісу не адаптуються.

Прополіс широко застосовують в стоматології, хороші результати дають прополісні аерозолі при захворюванні дихальних шляхів.

У зв'язку з тим, що зустрічаються люди з алергією на прополіс, то ставитись до нього необхідно обережно і перед лікуванням проводити випробування хворого на чутливість.

З кожним роком популярність прополісу, як лікарської речовини, заслужено підвищується, діапазон його лікувальних можливостей розширюється. Медики з успіхом використовують його при лікуванні простуди та інфекцій, опіків та гнійних ран, шлункових та дихальних шляхів, туберкульозу. Є повідомлення про позитивне його застосування при лікуванні ракових хвороб шкіри.

Як бачимо, в цьому доступному природному лікарському препаратові з надзвичайно активними біологічними особливостями криються великі можливості, які необхідно ширше використовувати в захисті здоров'я наших земляків.

 

Написать письмо

Назад

Адрес:           37300    Украина,    Полтавская обл,   

_                                   г. Гадяч,  _ ул.Тельмана, 27, кв.17

Телефоны: ___дом.__ 8 -05354 - 2 - 04 - 68,__

_____________ моб.__8 - 099 - 276 - 43 - 78

www.sumaster.com.ua

<< В пчеловодство >>