www.sumaster.com.ua

Страничка пчеловода Хижи Василия Дмитриевича
Назад Публикации Фотоальбом

 

6) Про віск бджолиний

  Чи можна уявити собі медоносних бджіл без їх воскових будівель - стільників? Звідси, по суті, і розпочинається життя та різноманітна діяльність бджолиної родини. Адже жити, розмножуватись та розвиватись, складати та зберігати мед і пергу вони можуть тільки завдяки восковому гнізду.

Якщо нектар, квітковий пилок і прополіс бджолам доводиться добувати з зовнішнього світу, то віск — у вигляді тонюсіньких пластинок, з яких відбудовується весь бджолиний гуртожиток, — виділяється залозами молодих робочихбджіл. Восковиділення бджолиної спільноти зале­жить від кількості принесеного в гніздо вуглеводного та білкового кормів. Так, на виробництво 1 кг воску (5 млн. пластинок) бджолина родина витрачає близько 4 кг меду. Багато фізичних зусиль доводиться витрачати комахам, щоб з окремих пластинок побудувати відповідне їх потребам житло.

Бджолині будівлі завжди дивували та й не перестають дивувати людину. Бо, дивлячись на унікальну архітектуру відбудованого стільника, враховуючи його неабиякий запас міцності завдяки симетричній структурі, витримані геометричні точності бджолиних комірок примусили винахідника теорії еволюції Ч.Дарвіна зізнатися, що далі такого ступеня досконалості в природній архітектурі відбір уже йти не може. До речі, розмір бджолиної комірки математики свого часу використовували в якості еталону міри довжини.

Так ось, із старих стільників, забрусу, воскових «язиків» та ін. решток шляхом розварювання та пресування і добуваютьпасічники натуральний віск. Доречно нагадати, що від окремої бджолиної родини українські пасічники одержують у середньому за сезон по 300 г воску, в Російській Федерації — 590 г, а в США - 900г. В 1997 р. на наших пасіках вироблено всього 1286,6 т бджолиного воску.

За хімічним складом він відноситься до складних органічних речовин і, як стверджують окремі вчені, є найменш вивченим продуктом бджільництва. Це нероздільна суміш складних ефірів, вільних жирних кислот, насичених вуглеводів, мінеральних солей, ароматичних та фарбуючих речовин, а за повідомленням французьких дослідників, у ньому містяться сильні антимікробні сполуки та дуже багато вітаміну А. Чистий віск легший від води при температурі до ЗО градусів — твердий, від 35 до 45 градусів — пластичний, при 61 - 64 — рідкий. Віск не розчиняється у воді, але добре розчинний у бензині, ефірі та ін. На колір білий, жовтий, світло - коричневии, рідше — оранжевий, темно-коричневий і навіть чорний, у залежності від воскосировини та способу переробки. Світлі сорти воску ціняться вище, ніж темні.

 Бджолиний віск — виключно стійка речовина, яка непідвладна ні часові, ні волозі. Зафіксований випадок, коли бджолиний віск пролежав у землі близько 3 тисяч років, не втративши своїх фізичних властивостей.

 Бджолиний віск у розвинених країнах нарівні зхлібом та сталлю відноситься до стратегічних матеріалів. Так у сучасних умовах натуральний віск використовується більше як у 50 виробництвах. Завдяки своїм виключним діелектричним властивостям віск незамінний в авіаційній, космічній, електро- і радіотехнічній промисловості. Віск необхідний для металургії, оптики, поліграфії та шкірообробного виробництва. Сучасна фармацевтична промисловість вводить віск до складу пластирів, лікувальних свічок кремів, мазей та мастик. У косметиці він вводиться в різноманітні креми та високосортні немажучі губні помади. Він необхідний для виготовлення муляжів, скульптур, високоякісних фарб у живопису, для прикладного мистецтва. Віск входить до складу жувальних гумок та медово-воскових цукерок. Він має властивості підвищувати секреторні функції шлунку, очищає зуби від каменів і жовтого нальоту в курців та зміцнює ясна.

У зв'язку з великим попитом на бджолиний віск та значною ції таю все частіше трапляються випадки підробки його мінеральними та технічними восками, що надає значних збитків народному господарству і особливо бджільництву. Щоб боротися з різною фальсифікацією цього продукту механічними та хімічними домішками, в нашій країні діють Державні стандарти воску та воскосировини.

В народній медицині з давніх часів бджолиний віск вважається добрим очищувальним засобом для загоювання старих довгонезаживаючих ран, наривів, чиряків. Теплий віск, прикладений до ранки пуповини новонародженого, значно прискорює її загоювання. Парячи хворі ноги чи поперек у пасічній мерві, допомагали недужим. Вода з-під воскопресу, коли вичавлюють віск, добре допомагає при головних болях, якщо в ній декілька разів помити голову. Лікуючи вуха при погіршенні чи втраті слуху внаслідок запалювальних процесів, у вушній раковині спалюють воскові ґнотики. Тобто, полотняну тканину, натерту воском, скручують у трубку і вставляють у вухо хворого, який лежить на боку. Ґнотик, згораючи, прогріває вухо і витягує з нього гній. 2-3 таких процедури знімають біль і повертають втрачений слух.

Споконвіку християнська церква та духовенство багато уваги приділяли медоносним бджолам, розведенню та утриманню їх. І монастирські пасіки в середні віки, безумовно, відіграли значну роль у розвитку галузі. Так ось, користуючись здо бутками пасік, господарі найбільше цінували віск, який повністю йшов на виготовлення свічок. Бо за канонами православ'я, церковні воскові свічки — це символ жертовного служіння Богу та людської молитви до нього. До речі, і сучасна наука стверджує, що енергія вогню зцілює хвороби, а процес горіння очищає навколишній простір не тільки від негативної психоенергетики, а й від поганих думок і почуттів.

Крім того, практична ме­дицина для заспокоєння нервової системи, зняття апатій та депресій користується послугами так званої аромотерапії, тобто, лікування хворих приємними запахами. Тож, любі земляки, посидьте з півгодини біля запаленої воскової свічки, і вогонь її, підсилений специфічним ароматом згорілого воску, завжди допоможе вам позбавитись недобрих думок та хандри, покращити настрій та фізичний стан.

Написать письмо

Назад

Адрес:           37300    Украина,    Полтавская обл,   

_                                   г. Гадяч,  _ ул.Тельмана, 27, кв.17

Телефоны: ___дом.__ 8 -05354 - 2 - 04 - 68,__

_____________ моб.__8 - 099 - 276 - 43 - 78

www.sumaster.com.ua

<< В пчеловодство >>