www.sumaster.com.ua

Страничка пчеловода Хижи Василия Дмитриевича
Назад Публикации Фотоальбом

 

12) Королівське желе - маточне молочко

Поглиблене вивчення біології медоносних бджіл на початку XX століття примусило науковців дуже здивуватись. Виявилось, що, споживаючи маточне молочко, личинка майбутньої матки досить швидко росте, тобто, ї вага протягом шести днів  збільшується в дві тисячі сімсот разів. До того ж, доросла бджолина матка, споживаючи маточне молочко, протягом доби відкладає близько двох тисяч яєць, сумарна маса яких значно більша її тіла. Крім того, протяжність життя бджолиної  матки становить 5-6 років, а  життя робочих бджіл, які не  одержують такого корму, . всього 35-40 днів.

Звідси і було зроблено висновок, що такий надзвичайно інтенсивний обмін речовин і плодючість матки, її швидкий розвиток і велика протяжність життя пов'язані з властивостями маточного молока, яким забезпечують бджоли-годувальниці свою «королеву». Дивовижні властивості цієї речовини і привернули увагу медичних працівників, у яких виникла думка використати стимулюючі властивості маточного молочка для поліпшення здоров'я людини.

Уже перші бактеріологічні дослідження французів (1922 р., Р.Шовен) показали, що натуральне молочко не тільки стерильне, а й має бактерицидні властивості. Подальші випробування на тваринах довели, що під дією молочка в крові підвищується вміст гемоглобіну і еритроцитів, шерсть стає більш густою і блискучою, збільшується протяжність їх життя і плодючість. У молодих курей покращується, а в старих оновлюється яйценосність. Зрозуміло, що ці факти примусили вчених багатьох країн прискорити експерименти по виясненню механізму дії цього продукту на організм людини та застосування його як лікувального препарату.

Уже в 60-х роках маточне молочко лікарі широко рекомендують не тільки як засіб лікування внутрішніх хвороб, а й як ефективні геріатричні та косметичні ліки. Незабаром його стали називати суперпродуктом, «королівським желе», чудодійними ліками XX століття.

В зв'язку з величезним попитом ціни на нього стали вищими від цін на золото, і в 1962 р. французькі пасічники виробили та реалізували близько 800 кілограмів молочка. Це дуже велика кількість на той час, якщо врахувати, що один маточник містить всього близько 350 мг маточного молочка, а від окремої бджоло родини, за рекомендаціями вітчизняних учених, протягом сезону при значних витратах робочого часу та праці можна отримати 120-250 г молочка. Хоч за іноземними повідомленнями в кінці 80-х китайські пасічники протягом року зібрали 180 тонн цього продукту, з яких 160 продали Японії. До речі, японським дітям до шкільних сніданків обов'язково вводиться маточне молочко.

Та повернемось до 60-х років, коли вченими було виявлено, що маточне молочко дуже корисне як загальнозміцнююча речовина виснаженим і ослабленим хворим, а також людям похилого віку. У них з'являється апетит, збільшується вага, вони стають бадьорими та життєрадісними. Діти з відсталим фізичним розвитком, малим зростом та вагою, поганим апетитом та сном, з блідою шкірою та апатичністю після одержання маточного молочка протягом декількох днів стають рухливими і веселими, в них поліпшується апетит та підвищується вага, нормалізується кров, а шкіра стає рожевою та пружною.

Маточне молочко нормалізує кров'яний тиск і використовується в деяких випадках для підвищення або, навпаки, для його зниження. Воно ефективне при атеросклерозі, шизофренії, імпотенції та ін.

За кордоном маточне молочко широко використовують у парфюмерії для виготовлення так званих омолоджуючих кремів, еліксирів, емульсій та мазей, які зменшують жирність шкіри, підвищують її пружність та знищують дрібні зморшки. А чоловічі креми після гоління запобігають подразненню шкіри, мають протимікробну та протизапальну властивості. Що ж це за чудодійна речовина, за яку платять такі великі гроші?

Маточне молочко — це секрет, який виділяють залози, розміщені в голові робочої бджоли, і яким вона годує маточних личинок та дорослих маток під час яйцекладки. Свіжоодержане молочко має білий з жовтизною колір, сметаноподібної консистенції, кислувато-пекучий смак. До його складу входить понад 110 різних речовин, і за хімічним складом воно відноситься до найскладнішого продукту бджільництва. В ньому, крім білків, жирів, вуглеводів, зольних речовин, вітамінів групи В (9 найменувань), міститься велика кількість біологічно активних речовин, що тонізують та зміцнюють організм. Багата ця речовина і статевими гормонами та вітаміном Є, які стимулюють статеву діяльність і репродуктивну функцію.

Свої цінні властивості молочко зберігає протягом двох місяців при температурі + 1 градус, до дванадцяти місяців — при температурі - 15 градусів.

У нашій країні вперше приступили до комерційного збору маточного молочка в 1967 р. в м. Гадячі на одній з пасік Української дослідної станції бджільництва. В той рік було заготовлено всього 850 г при ціні 800 крб. за кг. Зараз Гадяцьке бджолооб'єднання заготовляє та реалізує цей продукт по 1 грн. 20 коп. за 1 грам.

Вважаємо за необхідне зауважити, що, незважаючи на широкий спектр використання за кордоном, маточне молочко не є ліками від усіх хвороб. І в нашій країні питання про лікувальне його застосування остаточно не вирішене.

 

Написать письмо

Назад

Адрес:           37300    Украина,    Полтавская обл,   

_                                   г. Гадяч,  _ ул.Тельмана, 27, кв.17

Телефоны: ___дом.__ 8 -05354 - 2 - 04 - 68,__

_____________ моб.__8 - 099 - 276 - 43 - 78

www.sumaster.com.ua

<< В пчеловодство >>